OCD i zaburzenia seksualne

0

Jeśli masz OCD, wiesz, że nawiązanie i utrzymanie intymnego związku może być trudne. Główną barierą dla wielu osób z OCD angażujących się w związek romantyczny są problemy związane z funkcjonowaniem seksualnym.

OCD i zaburzenia seksualne

Dla wielu osób jednym z kluczowych składników niezbędnych do zdrowego związku romantycznego jest aktywne życie seksualne. Chociaż problemy seksualne są stosunkowo powszechne, badania sugerują, że osoby z OCD zgłaszają wyższy niż przeciętny poziom problemów z funkcjonowaniem seksualnym.

Niestety, często zdarza się, że ludzie z OCD doświadczają:

• Problemy z podnieceniem seksualnym
• Niski popęd seksualny
• Niezadowolenie ze swojego partnera seksualnego
• Strach przed seksem
• Wysoki poziom obrzydzenia podczas myślenia o czynnościach seksualnych. Uczucia obrzydzenia mogą być szczególnie dotkliwe, jeśli doświadczysz obsesji związanych z zanieczyszczeniem (np. Zarazkami zawartymi w wydzielinach ciała), przemocą seksualną (np. Gwałtem, molestowaniem) lub religią (np. Grzeszną zakazanych zachowań seksualnych).

Chociaż trudności seksualne u osób z ZOK i innymi zaburzeniami lękowymi często były przypisywane efektom ubocznym inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (które są powszechnie znane z działania ubocznego na tle seksualnym), badania sugerują, że problemy te są głębsze niż prosty problem z lekami i prawdopodobnie odzwierciedlają większe problemy z funkcjonowaniem interpersonalnym, poczucie własnej wartości i / lub określone obsesje związane z seksem.

Ważne jest, aby pamiętać, że kobiety z ZOK mogą być szczególnie dotknięte problemami z funkcjonowaniem seksualnym. W porównaniu z mężczyznami z OCD kobiety z OCD są często bardziej seksualnie unikane i mogą mieć większe trudności z osiągnięciem orgazmu.

Kilka porad dotyczących radzenia sobie z zaburzeniami seksualnymi

• Zarządzaj swoimi objawami: Pierwszym krokiem w kierunku ożywienia swojego życia seksualnego jest uzyskanie odpowiedniego leczenia, które pozwoli ci lepiej radzić sobie z objawami; zwłaszcza jeśli doświadczasz obsesji związanych z zanieczyszczeniem lub przemocą seksualną. Chociaż nie wszystkie zabiegi są skuteczne dla wszystkich, istnieje wiele opcji farmaceutycznych i psychoterapeutycznych, które mogą złagodzić objawy. Jeśli obecnie otrzymujesz leczenie, ale nadal masz problemy seksualne, może być czas na omówienie innych opcji.

• Powiedz swojemu lekarzowi: Jakkolwiek kłopotliwe może być, jeśli doświadczasz trudności seksualnych, często bardzo pomocne może być poinformowanie lekarza, takiego jak lekarz, pielęgniarka lub psycholog, któremu ufasz. Niektóre problemy seksualne mogą być spowodowane podstawowymi problemami zdrowotnymi lub lekami i ważne jest, aby wykluczyć je przed poszukiwaniem opcji leczenia specyficznych dla OCD.

• Zaangażuj swojego partnera: jeśli obecnie jesteś w związku seksualnym, pomocne może być zaangażowanie partnera w leczenie. Im bardziej twój partner rozumie twoje symptomy, tym bardziej będziesz mógł sobie ufać. Nieświadomość wyzwań, przed którymi stoisz, może prowadzić do nieporozumień (takich jak „on / ona nie wydaje mi się już atrakcyjny”), które utrudniają budowanie intymności i zaufania – podstawy każdego zdrowego związku seksualnego.

• Dołącz do grupy wsparcia: wspólnotowe grupy wsparcia dla OCD mogą być doskonałymi źródłami wsparcia społecznego i okazją do wysłuchania, jak inni mają do czynienia z poczuciem izolacji lub zakłopotania spowodowanego trudnościami seksualnymi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here