Choroba serca: mężczyźni a kobiety

0

Serce kobiety wygląda jak mężczyzna, ale istnieją znaczne różnice. Na przykład serce kobiety jest zwykle mniejsze, podobnie jak niektóre wewnętrzne komory. Ściany dzielące niektóre z tych komór są cieńsze. Kobiece serce pompuje szybciej niż mężczyzna, ale za każdym naciśnięciem wyrzuca o 10 procent mniej krwi. Kiedy kobieta jest zestresowana, jej tętno wzrasta, a serce wyrzuca więcej krwi. Kiedy mężczyzna jest zestresowany, tętnice jego serca zwężają się, podnosząc ciśnienie krwi.

Dlaczego te różnice mają znaczenie? Są ważne, ponieważ płeć odgrywa rolę w objawach, leczeniu i wynikach niektórych powszechnych chorób serca.

Choroba wieńcowa (CAD)

CAD, główna przyczyna zawału serca, jest tym samym procesem u mężczyzn i kobiet. Dodatkowe tłuszcze krążące we krwi odkładają się w ścianach tętnic serca, tworząc osady zwane płytkami. Kiedy te płytki rosną powoli, stają się twarde i stopniowo zwężają tętnicę, zakłócając przepływ krwi. Częściej blaszki pozostają miękkie i stają się niestabilne i pękają. Powoduje to kaskadę zdarzeń, które powodują zakrzep krwi, który zatrzymuje przepływ krwi. Tak czy inaczej, wynikiem jest atak serca.

Pomimo tego procesu kobiety mają czynniki ryzyka CAD, których mężczyźni nie mają. Mają też tendencję do różnych objawów ataku serca. Kiedy pojawiają się objawy, CAD może być trudniejszy do zdiagnozowania przy użyciu konwencjonalnych metod testowania.

Po zawale serca kobiety nie zawsze robią tak dobrze, jak mężczyźni. Czasami jest tak, ponieważ kobiety nie zawsze otrzymują najlepsze leczenie swojej choroby.

Innym razem to dlatego, że nie wiedzieli, że są zagrożeni, dopóki nie jest za późno. Oto sześć sposobów różniących się CAD u mężczyzn i kobiet:

1. Kobiety mają czynniki ryzyka, których mężczyźni nie mają. Niektóre choroby występujące tylko u kobiet zwiększają ryzyko CAD. Należą do nich endometrioza, policystyczna choroba jajników (PCOS), cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi, które rozwija się w czasie ciąży. Stwierdzono, że endometrioza zwiększa ryzyko rozwoju CAD o 400 procent u kobiet poniżej 40 roku życia. Kobiety mają także tradycyjne czynniki ryzyka u mężczyzn, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, wysoki poziom cholesterolu, palenie tytoniu i otyłość. Podobnie jak mężczyźni, na historię rodziny mogą mieć wpływ choroby serca, zwłaszcza gdy u ojca lub brata zdiagnozowano CAD przed ukończeniem 55 roku życia lub u matki lub siostry zdiagnozowano przed 65 rokiem życia.

2. Kobiety są zazwyczaj starsze, gdy mają pierwszy atak serca. Mężczyźni są narażeni na atak serca znacznie wcześniej niż kobiety. Estrogen oferuje kobietom pewną ochronę przed chorobami serca aż po menopauzie, gdy poziom estrogenów spada. Dlatego średni wiek zawału serca u kobiet wynosi 70 lat, a u mężczyzn 66 lat.

3. Objawy zawału serca mogą być różne u kobiet. Ból w klatce piersiowej (określany również jako miażdżąca masa na klatce piersiowej) jest najczęstszym objawem zawału serca u mężczyzn. Niektóre kobiety odczuwają również ból w klatce piersiowej, ale częściej mają różne objawy.

W przeciwieństwie do dramatycznego bólu w klatce piersiowej obserwowanego w filmach, kobiety często doświadczają subtelniejszych objawów przez trzy lub cztery tygodnie przed atakiem serca. Czerwone flagi to:

1. Nowe lub dramatyczne zmęczenie. Nie ćwiczysz się, ale czujesz się głęboko zmęczony, ale nie możesz spać lub mieć „ciężką” klatkę piersiową. Na przykład prosta czynność, taka jak łóżko, sprawia, że ​​czujesz się wyjątkowo zmęczony lub nagle się zużywasz po normalnej rutynie.

2. Skrócenie oddechu lub pocenie się. Spójrz na to, kiedy którykolwiek z objawów występuje bez wysiłku, towarzyszy mu objaw takiego bólu lub zmęczenia w klatce piersiowej, pogarsza się z czasem po wysiłku lub wywołuje zimne, wilgotne uczucie, które występuje bez przyczyny. Ponadto, jeśli duszność pogarsza się podczas leżenia i odczuwa ulgę, gdy usiądziesz.

3. Ból szyi, pleców lub szczęki. Zwróć uwagę, kiedy nie ma określonego mięśnia lub stawu, który boli lub kiedy dyskomfort nasila się, gdy ćwiczysz i zatrzymuje się, gdy przestajesz. Ból może występować w obu ramionach, podczas gdy zwykle jest to lewe ramię u mężczyzn. Zwróć także uwagę na ból, który zaczyna się w klatce piersiowej i rozprzestrzenia się na plecy, ból pojawiający się nagle i może obudzić cię w nocy lub ból w dolnej lewej części szczęki.

1. CAD u kobiet jest czasami trudny do zdiagnozowania. Film rentgenowski (angiogram) wykonany podczas cewnikowania serca jest złotym standardowym testem do wykrywania zwężeń lub blokad w dużych tętnicach serca. Ale CAD u kobiet często wpływa na małe tętnice, których nie można wyraźnie zobaczyć na angiogramie. Dlatego każda kobieta, która otrzymała sygnał „all clear” po angiogramie i nadal ma objawy, powinna udać się do kardiologa specjalizującego się w kobietach z chorobami serca.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here